Asansör Bakımında Neler Yapılmalıdır ?

Bakım, asansörün sorunsuz ve güvenilir çalışması için çok önemli bir faktördür. Aylık olarak yapılan bakımlarda, asansördeki can güvenliğini etkileyecek tüm ekipmanlar detaylı bir şekilde incelenir. Sizler için her asansör bakımında yapılması gereken işlemleri derledik.

YAĞLAMA
Makina ve regülatörde bulunan yağdanlıklar boşalmadan gres yağı doldurulmalıdır. Ayda bir yağdanlık kapakları sıkıştırılmalıdır.

FREN MİLLERİ
Fren milleri ayda bir defa yağlanmalıdır. Fren ile kasnak arası 0.2-0.5 mm ayar yapılmalıdır. Fren kasnağına yağ damlatılmamalıdır.

MAKİNA KARTERİ
Karter yağ göstergesi kontrol edilmelidir. Yağ eksilmiş ise yeni yağ ilave edilmelidir.

KUMANDA PANOSU
Panoya toz kontrolü yapılmalı, kontakların durumu kontrol edilmeli ve pano kapağı kapalı bırakılmalıdır.

HIZ REGÜLATÖRÜ VE PARAŞÜT FRENİ
Regülatörün çalışması kontrol edilmeli ve mili yağlanmalıdır. Paraşüt freni pabuçları, kolları ve kontağı kontrol edilmelidir.

KABİN
Kabin hareketinin uygunluğu kontrol edilmelidir. Gerekli ise paten değiştirilmelidir. Kabin kapı açıklığı ve kat seviye ayarları kontrol edilmelidir.

KAPILAR
Kapıların tek tek açılma ve kapanma ayarları kontrol edilmelidir. Gerekirse diktatörler mevsimine göre yeniden ayarlanmalıdır.

KAPI KONTAKLARI
Kilitlere bakılırken kapı kontakları kontrol edilmeli, gerekli ise temizlenmelidir.

HALATLAR
Halatların gerginlik ayarları kontrol edilmelidir. Kırılma ve temizlik kontrolü yapılmalıdır.

MOTOR
Yataklar kontrol edilmeli, gerekiyor ise özel yağ ile doldurulmalıdır.

RAYLAR
Yağ bağlantıları kontrol edilmeli ve ince yağ ile yağlanmalıdır.

KAPI KİLİTLERİ
Kilitlerin çalışması kontrol edilmeli ve ince yağ ile yağlanmalıdır.

! DİKKAT !
Makine ve elektrik aksamlarına ait işleri yaparken ana şalterden elektrik kesilmelidir.Bakım yaparken zemin kapısına “BAKIM YAPILMAKTADIR” yazılı uyarı levhası asılmalıdır. Asansörün sağlıklı bir şekilde çalışmasına engel bir durum var ise, asansör servis dışına alınmalı ve durum bina yetkilisine bildirilmelidir. Bakım işlemi bitince Aylık Bakım Formu düzenleyerek bina sorumlusuna teslim edilmelidir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir