Yıllık Periyodik Kontrol Nedir ?

Asansörün ve kullanıcıların güvenliğinin sağlanması açısından uygun şekilde çalıştığının tespiti için yılda en az 1 kere bina sorumlusu tarafından belediyenin sözleşmeli olduğu onaylanmış kuruluşun muayene yapacağı işlemdir.

Kırmızı Etiket

  • Asansörün uzman kontrol mühendisleri tarafından yapılan denetim ve test sonucunda, can ve mal güvenliğiniz için yüksek risk taşıdığını ve en kısa zamanda bu sorunun giderilmesi gerektiğini belirten etikettir.
  • Kırmızı renkli bilgi etiketi yapıştırılan asansörün eğer 60 gün içinde tespit edilen uygunsuzları giderilmezse kullanım dışı bırakılması adına bağlı olunan belediyeye bildirilmesi ve asansörün mühürlenerek kullanıma kapatılması gerekir.

Sarı Etiket

  • Asansörün uzman kontrol mühendisleri tarafından yapılan denetim ve test sonucunda, can ve mal güvenliği açısından kusurlu seviyede risk oluşturduğunu belirten etikettir.
  • Sarı renkli bilgi etiketi yapıştırılan asansöre yönelik takip kontrolü, periyodik kontrol raporunun ilgili olan idareye, apartman sorumlusuna ya da asansörü monte eden veya asansör firmalarına iletildikten itibaren 120 gün sonra yapılması gerekir.

Mavi Etiket

  • Asansörün uzman kontrol mühendisleri tarafından yapılan deneyim ve test sonucunda, can ve mal güvenliği açısından hafif kusurlu seviyede risk oluşturduğunu belirten etikettir.
  • Kullanımında herhangi bir kısıtlama yoktur.

Yeşil Etiket

Asansörün uzman kontrol mühendisleri tarafından yapılan denetim ve test neticesinde, can ve mal güvenliği açısından hiçbir risk taşımadığını ve kullanıma uygun olduğunu belirten etikettir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir